Příprava veřejných zakázek s environmentálními aspekty

Naprostá většina nákupů zboží i služeb pro veřejnou správu probíhá v režimu veřejných zakázek. Při nákupu nového zboží, služeb, rekonstrukcí či staveb budov je důležitý zákon o zadávání veřejných zakázek (č. 134/2016 Sb.), který pro zadání veřejné zakázky umožňuje zohlednit environmentální a sociální aspekty: v definicí předmětu nákupu, kvalifikačními předpoklady a/nebo kritériemi hodnocení (kritéria,  která  vyjadřují kvalitativní, environmentální nebo sociální hlediska spojená s předmětem veřejné zakázky). Kritériem kvality mohou být sociální, environmentální nebo inovační aspekty (§ 116). V rámci veřejné zakázky ve lze požadovat i výrobky s ekoznačkou, dodavatel však může předložit i jiná nezávislá ověření (§ 94).

Síť ekologických poraden STEP využila své bohaté zkušenosti s environmentálními aspekty nákupů a služeb a připravila sadu metodik, které usnadní vkládání environmentálních kritérií do veřejných zakázek. K tématu vydala publikaci Odpovědné veřejné zakázky - sadu metodik, přehled příkladů dobré praxe ze zahraničí (doplněno příklady z ČR), přehled ekoznaček a souhrnný text k aplikaci environmentálních a sociálních kritérií ve veřejných zakázkách. Publikace vyšla v podobě šanonu s vloženými sešity. Pro veřejnou správu je k dispozici zdarma, kontaktujte nás a rádi vám šanon zašleme. V elektronické podobě jsou všechny texty ke stažení níže.

Publikace Odpovědné veřejné zakázky

Publikace Odpovědné veřejné zakázky, rozsáhlý šanon, je určena zejména pro veřejnou správu, ale doporučení je možné využít při nákupu zboží a služeb i v komerčním a neziskovém sektoru. Celá publikace je volně ke stažení.

Doplnění publikace (říjen 2017): Nechemické odstraňování plevelů na veřejných prostranstvích.

Doplnění (2018/2019): Zimní údržba chodníků a silnic

Doplnění (prosinec 2019): Příklady dobré praxe. Environmentálně šetrný provoz institucí s příklady environmentálně šetrného provozu veřejných institucí z České republiky. Komentovaný seznam literatury a zdrojů.

Publikace po jednotlivých kapitolách

Úvodní slovo

Souhrnné texty:

Metodiky:

Celá publikace Odpovědné veřejné zakázky ke stažení ve formátu zip (včetně dodatků)

Texty samostatných metodik jsou dostupné také v kopírovatelné podobě (formát .doc). Tyto texty je možné použít pro přípravu veřejných zakázek, zadávací dokumentace a souvisejících dokumentů bez porušení autorských práv. Pokud máte zájem o jiné využití, kontaktujte prosím Síť ekologických poraden STEP.

Pokud máte zájem o publikaci nebo naše služby, kontaktujte Síť ekologických poraden STEP na telefonu 776 057 637 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pokud máte zájem o přípravu veřejných zakázek v jiné oblasti nebo nejste z veřejné správy, kontaktujte nás také, vypracujeme cenovou nabídku a domluvíme spolupráci.

Další naši nabídku najdete také na našem webu.