Kancelářské potřeby patří převážně mezi spotřební zboží, kterému se obvykle nevěnuje velká pozornost, přesto lze jejich správným výběrem výrazně šetřit životní prostředí. Tyto drobné věci denní spotřeby se obvykle špatně recyklují – používá se nepřeberné množství materiálů v různých kombinacích a protože je máme v ruce (v případě dětí někdy i v puse) každý den, stojí za to vybírat takové, ze kterých se neuvolňují toxické látky.

Materiály

Používejte výrobky, které lze snadno rozebrat a zrecyklovat (případně zkompostovat). Čím méně druhů materiálů je použito, tím lépe. Dávejte přednost trvanlivým výrobkům, ideálně s vyměnitelnou náplní nebo dolévatelné (např. fixy). Lze koupit propisky vyrobené z recyklovaného papíru (vinutá papírová trubička s psací náplní), propisky z kompostovatelných plastů (compostable, biodegradable), tužky a pastelky ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů (FSC) atd. Recyklovaná lepenka se uplatní u archivačních systémů a pořadačů. Vyhýbáme se chlorovaným plastům (PVC, polyvinylchlorid, recyklační značka 3). Rovněž se vyhýbáme hliníku, protože jeho výroba a zpracování je nesmírně energeticky náročné.

Ošetření povrchů

Nelakované dřevěné povrchy šetří nadbytečné výrobní kroky. Je-li lakování nezbytné, doporučují se laky ředitelné vodou (s obsahem max. 10 % rozpouštědla) nebo tenké práškové povrstvení (kovy). Výrobky pokovené mědí nejsou recyklovatelné a představují zbytečnou zátěž těžkými kovy.

Toxické látky

Dávejte přednost výrobkům bez organických rozpouštědel (korektory a fixy na vodní bázi – water base, případně lihové – alcohol base). Použití rozpouštědel v kancelářském vybavení by se mělo omezit na ethanol, propanol nebo podobná, relativně neškodná rozpouštědla. Barviva by neměla obsahovat toxické kovy a karcinogenní aminy a fenoly. Mají odpovídat povolenému standardu pro kosmetiku, tj. být bezpečné při styku s pokožkou. Dobrou orientaci poskytuje označení „CE“ na výrobcích, které potvrzuje, že jsou zdravotně nezávadné a použitelné i pro děti.

Životní cyklus výrobku

Trvanlivé výrobky mají delší životnost, čímž se šetří materiál, životní prostředí i náklady na jejich likvidaci. Faktory, které prodlužují trvanlivost výrobku, jsou pevná konstrukce, větší obsah či objem a dlouhá záruční doba; výrobek by měl být rovněž opětovně naplnitelný (označení refill, refillable) či opravitelný a náhradní díly by měly být snadno k dostání.


Ekoznačky

Kancelářským potřebám může být udělena ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), konkrétně jde o směrnici 49-2012 Psací a kreslicí potřeby. Ta shrnuje všechna doporučení uvedená výše a nákup psacích potřeb s touto ekoznačkou lze jen doporučit. U archivačních systémů se můžeme setkat s EŠV u papírových archivačních boxů, pořadačů a šanonů.

Jak vybírat?

Rukojeť z chemicky neošetřeného dřeva (když už, tak vodou ředitelným lakem)
Označení   Výrobek vhodný pro děti do 14 let a koncentrace těžkých kovů jsou bezpečně nízké
Suché psací potřeby jsou šetrnější - silné pastelky dobře nahradí fixy na flipchart
Vhodné materiály jsou dřevo, ocel, recyklovaný papír, přírodní kaučuk, polyethylen (PE), polypropylen (PP), kompostovatelné plasty
Vyhneme se: PVC, barvivům s těžkými kovy, organický rozpouštědlům, hliníku, konzervačním látkám s aldehydy
Výměnné a doplnitelné náplně jsou šetrné: Mikrotužky, versatilky, inkoustová a kuličková pera, popisovače...


Archivační systémy


Pro archivaci lze velmi dobře využít papírové nebo prešpánové složky, pořadače, rozdružovače atd. Kompletní sortiment lze zakoupit z recyklovaného papíru a se značkou Ekologicky šetrný výrobek, některé jsou vyráběny i v chráněných dílnách. Kde je potřeba mít pořadače průhledné, vybíráme pořadače z polyethylenu HDPE (high density polyethylen, vysokohustotní), LDPE (low density, nízko hustotní) či polypropylenu (PP). Vyhneme se výrobkům z PVC (polyvinylchlorid).

 

Ke stažení

Kancelářské potřeby - tipy a doporučení pro nákup (stručný informační list, pdf, 4 strany, 2. aktualizované vydání, prosinec 2011)

Informační list s podrobnými kritérii pro kancelářské potřeby (pdf, 10 stran), podrobný popis žádoucích a nežádoucích vlastností

Metodika pro odpovědné zadávání veřejných zakázek - Kancelářské potřeby a archivační systémy, STEP 2016

 

Orientační průzkum dostupnosti kancelářských potřeb (rok 2007 - zpráva, 27 stran)


    a) Příloha k orientačnímu průzkumu - prázdný dotazník průzkumu kancelářských potřeb

    b) Příloha k orientačnímu průzkumu - prázdný dotazník průzkumu školních potřeb